Follow us
Vstup pre členov
Uťivateľské meno

Heslo

Registrujte sa

Newsletter
Napíšte Vašu e-mailovú adresu:


Aktuálne počasie

Ľudia a Kultúra

Jadran je časťou pomoria Stredozemného mora- a mnohí hovoria, že tou najkrajšou. Z latinských slov Media Terra - čiže zem v strede - Stredozemné more a územie okolo bolo už od staroveku považované za centrum vtedy známeho sveta.

Opis


S polohou v centre súvisí mnoho výhod ale takisto aj nevýhod. Jadran bol vždy ovplyvňovaný rôznymi ľuďmi, dobyvateľmi, imperátormi, vladármi a panovníkmi..
Z tohto pochádza široká zmes kultúr, zvykov a spôsobu života miestnych obyvateľov. Pozostatky z Cézarovho Diokleciánskeho paláca dodnes stoja v meste Split, zobrazujúce nádhernú architektúru z dávnych čias. Aréna v Pule je lepšie zachovaná ako Koloseum v Ríme.
Dnešný kultúrny život na Jadrane je výsledkom vonkajších vplyvov pôsobiacich počas dlhej histórie, príkladom je bohatosť a rôznorodosť. Malé komunity sú plne ponorené do moderného života, avšak stále spojené so svojou minulosťou a tradíciami. 

Opis


Veľké mená Jadranského umenia boli dostatočne silné na zborenie vtedajšej formy umenia: maliari Vlaho Bukovac, Virgille Nevjestic a Mersad Berber, sochár Ivan Mestrovic, literáti Marulic a Andric, hudobník Jakov Gotovac- spomenúc aspoň zopár z nich.
     Majstrovské diela z histórie umenia nachádzame v mnohých múzeách a galériach v mestách pozdĺž jadranského pobrežia-  Kotor, Dubrovnik, Vid, Mostar, Split, Zadar, Sibenik, Rijeka, Pula...


 
OPis
Na Jadrane má mnoho miest a dedín okrem Vianoc, Veľkej Noci aj Karneval vlastného patróna, ktorého oslavy mnohokrát trvajú niekoľko dní. Napríklad Svätý Tripun v Kotore, Svätý Vlaho v Dubrovníku, Svätý Duje v Splite či Svätý Donat v Zadare.
    
Folklórne tance patria k ďalším známym kultúrnym tradíciam. Folklórna tradícia Lindjo z juhu Chorvátska, najmä z Dubrovníka, prekročila hranice a stala sa populárnou formou zábavy. Množstvo hudobných festivalov ako napríklad „Slnečné schody“ v Herceg Novi, prinesie každý rok veľa populárnych stredomorských piesní.
Opis
Je taktiež dôkežité spomenú Jadranskú kuchyňu. Kvalita a rôznorodosť miestnej kuchyne je jednou z hlavných atrakcii. Nedá sa hovoriť o jedinej tradičnej kuchyne ale o niekoľkých miestnych kuchyniach.
 
     Brudet, pasticada, paska janjetina, crni rizot, prsut, livanjski sir, polievky a koláče z Dalmácie, sarma u lozi z Čienej Hory a kostradina zo Śibeníka sú len niektoré z tisícov známich jedál Jadranu.

     Veľmi dôležité je spomenúť vinárstvo. Oblasť Jadranu je jedným z najvýznamnejších producentov vína na svete.OPis
Poloha Jadranu naznačuje, že je to výborná oblasť ,vhodná na rôzne športy.
 
     Obľúbenými športami sú futbal, basketbal, vodné polo, športové rybárčenie, potápanie a windsurfing. Vidiek je zasa vhodný na jazdu na koni alebo cyklistiku. Taktiež sú tu dobré podmienky na paragliding alebo let na ultraľahkých lietadlách.
 
     Medzi ďalšie obľúbené športy patrí golf, tenis a lyžovanie.
 Opis
Cudzinci by mali mať na pamäti, že zvyky na Jadrane sa môžu líšiť od ich zvykov, čo sa týka najmä času jedla. Na Jadrane sa jedáva zvyčajne o niečo neskôr ako v iných častiach sveta.
    
Stravovanie v reštauráciach nie je nič neobvyklým.
 
     Väčšina ľudí pracuje medzi 9:00 a 14: 00 a potom znova medzi 16:00 a 21:00, preto mnohí jedávajú v reštaurácii.


VITAJTE NA JADRANE. CÍTTE SA AKO DOMA!

 

Nekoliko korisnih linkova:

Rýchle vyhľadávanie
Typ nehnuteľnosti
Krajina

Cena
Od Do
Veľkosť
Od Do m2

Rozšírené vyhľadávanie
Top ponuka
Villa A - Stred
Brac Island
280m2
620,000€
Apartmán A - Stred
TROGIR
70m2
150,000€
Villa A - Stred
MAKARSKA RIVIERA
340m2
850,000€
Stavebný pozemok A - Stred
PAG ISLAND
772m2
89,000€
Kamenný dom A - Stred
KAŠTELA
78m2
49,000€
Apartmán A - Stred
KAŠTELA
102m2
136,000€
Kamenný dom A - Stred
SOLTA ISLAND
70m2
120,000€
Apartmán A - Stred
TROGIR
62m2
125,000€
Dom A - Stred
KAŠTELA
300m2
199,000€
Dom A - Stred
TROGIR
116m2
330,000€
Dom A - Stred
ZADAR
140m2
158,000€
Villa A - Stred
TROGIR
150m2
350,000€
Villa A - Stred
ZADAR
280m2
475,000€